Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ada Parsel Sorgulama

Parsel Ne Demektir?

Ada parsel Sorgulama; İmar Kanunlarına göre belli başlı sınırlanmış arazi parçalarına Parsel adı verilir.

Artık Parsel sorgulama işlemi Türkiye’nin neresinde olursa olsun ilgilendiğiniz, satın almak istediğiniz veya kime ait olduğunu merak ettiğiniz arsa ve arazilerin imar durumlarını devlet dairelerinde saatlerce uğraşmadan kolayca öğrenebilirsiniz.

Parsel Sorgulama

Devletin çalışma yapması için görevlendirdiği Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün en güncel haliyle araştırıp internet ortamında hizmete sunduğu parsel sorgulama sistemi sayesinde, artık hangi parselin kime ait olduğunu kısa sürede görebilirsiniz. Eskiden bir parselin imar durumunu öğrenmek için Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne gitmek zorundaydınız, ancak şimdi bu sistemin internet ortamına taşınmasıyla birlikte çok basit şekilde istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Parsel sorgulama sistemi bize iki farklı sorgulama seçeneği sunuyor. Birincisi idari sorgulama; bu sorgulama seçeneğinde imar durumunu öğrenmek istediğiniz alanın il, ilçe ve mahalle gibi basit bilgilerini girerek sorgulama yapabilirsiniz. Diğer seçenek ise coğrafi sorgulama; bu seçenekte de yine imar durumunu merak ettiğiniz alanın enlem ve boylam koordinatlarını girerek öğrenmek istediğiniz bilgiyi kolayca edinebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Parsel Sorgulama sisteminden bilgilerini girerek sorguladığınız arazinin çevresindeki yani komşu olan  en fazla 5 arazinin de imar durumlarını öğrenebilirsiniz.

Parsel Sorgulama Yapmak İçin Tıklayınız!

Devletin görevlendirmiş olduğu Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma sayesinde; artık Türkiye içerisindeki tüm toprakların,  tüm arsa ve arazilerin imar durumunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Eskiden Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne giderek öğrenilen bu bilgilere yapılan detaylı çalışma sayesinde internet üzerinden idari sorgulama ve coğrafi sorgulama olarak ulaşabilirsiniz.

İdari sorgulama için sorgulamak istediğiniz alanın il, ilçe ve mahalle gibi basit bilgilerini girerek; coğrafi sorgulama yapmak için de imar durumunu öğrenmek istediğiniz alanın enlem ve boylam bilgilerini girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Parsel sorgulama işlemlerinin artık online olarak halledilebilmesi hem çok büyük kolaylık sağlamış hem de vatandaşın zaman kaybını önlemiştir. Siz de kafa karışıklığı yaşamadan ve zaman kaybetmeden, oturduğunuz yerden kolayca yukarıdaki sorgulama bilgilerini doldurarak imar durumunu öğrenmek istediğiniz arazi hakkında bilgi sahibi olabilir. İmar durumunu incelediğiniz parselin en fazla 5 komşu parselinin de bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenme (Ücretsiz) başlıklı makalemizde findex, kredi notu ve ücretsiz hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*