Ana Sayfa > Yatırım > 9 Tane Teknolojik İş Fikri

9 Tane Teknolojik İş Fikri

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!
(Parasız VİOP Tecrübe etme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

İş Fikri 1: Otomatik Ayarlanan Yastık

Yastıklar, yüzyıllar ilkin buluş edilip o zamandan bu yana tasarımında herhangi bir değişiklik ya da gelişim olmayan ürünlerden birisidir. Bu rahat nesnelerin tekrardan ele alınması ile ilgili sizin ne düşündüğünüzü bilmiyoruz fakat yeni bir Japon girişimi, kendini yastık üstünde durmaya adadı. Çabalarının karşılığı ise, Podoon adlı bu yeni yastık olarak karşımıza çıktı. Sırt üstü yatarken gece yan yatma pozisyonuna geçtiğinizde, başınızın konumu terfi edecektir. Bu sırada kullandığınız yastık oluşan boşluğu doldurmazsa, kafanız aşağıda duracak ve boynunuz eğri bir halde durmaya zorlanacaktır. Boynunuzun omurganızın geri kalanı benzer biçimde ideal pozisyonunu koruyabilmesi için Podoon, uyku pozisyonuna bakılırsa şekillenecek şekilde tasarlandı. Otomatik yastık gerektiğinde şişerek gerektiğinde ise inerek size en uygun hali alıyor.

 
İş Fikri 2: Gelişmiş Elektrikli Scooter

Daha ilkin de söylediğimiz benzer biçimde, insanoğlu sürülebilir teknolijinin altın çağını yaşıyor. Elektrikli motorların her geçen gün daha ufak ve daha kuvvetli olmasıyla bataryaların daha uzun süreler dayanmaya başlaması, bu iki gücü birleştirerek kişisel ulaşım araçları için rönesans sürecinin başlatılmasını sağlamış oldu. Artık sayamayacağımız kadar oldukca sürülebilir teknoloji ile karşı karşıyayız ve her ay bu yığını yeni ve daha gelişmiş seçenekler eklenmeye devam ediyor.Bu haftanın öznesi ise, Unagi adlı yeni ve etkisinde bırakan elektrikli scooter. Unagi baştan sona en ileri teknolojiler ile tasarlandı. Mesela gövdesi uçaklarda kullanılan kuvvetli ve hafifçe alüminyum ile üretilirken tekerlekleri de patlamaya dayanıklı olarak geliştirildi. Direksiyonunda ışıklandırması da bulunan Unagi, alanındaki en lüks ve iyi model olarak görülebilir.
 
İş Fikri 3: Üç Boyutlu Seramik Yazıcı

Geçtiğimiz birkaç yılda, 3 boyutlu yazıcılarda kullanılabilecek araç-gereç çeşitliliği patlama yaratarak arttı. Bir tek PLA ve ABS kullanılan eski günlerden sonrasında, artık aralarında cam, plastik, ahşap ve hatta çikolatanın da bulunmuş olduğu onlarca çeşit yazıcı malzemesi yaşamımıza girdi. Öte taraftan kil, bu listede kendine pek de yer bulabilmiş sayılmaz. Fakat bu durum Cerembot’un düşünce babaları bu gidişatı değiştirebilir.Cerembot, bilhassa ıslak kil ile emek vermesi için tasarlanmış bir 3 boyutlu yazıcı. Ürünün ortaya çıkışında, istediğiniz malzemeyi yazdırdıktan sonrasında fırınlayarak sertleştirebilme fikri mühim rol oynadı. Dahası, ürün yazıcıdan çıktıktan sonrasında hala ıslak ve şekillendirilebilir olduğundan, istediğiniz düzeltmeleri yaparak fırınlama imkanınız da bulunuyor. Cerembot’un en güzel tarafı ise, öteki yazıcılar benzer biçimde gereksinimleri olmadığı için, oldukça makul bir fiyata haiz olunabilecek olması. Şu anda Kickstarter’da ön sipariş verilebilen yazıcı için belirlenen fiyat 200 dolar.
Kesinlikle okuyun: En İyi üç boyutlu Yazıcılar
 
İş Fikri 4: 3 Boyutlu Yazıcı İle Yazdırılabilen Pikap Çalar

İsviçreli ses sistemleri üreticisi Lenco ile Hollandalı 3 boyutlu yazıcı şirketi RepRap Universe ortaklığında yaratılan Lenco MD, dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş pikap çaları olarak karşımıza çıkıyor. Plak severler ile teknoloji düşkünlerini bir araya getirerek yeni şeyler yaratmalarına olanak vermeyi uman Lenco MD tasarımcıları, ilk işlevsel prototipi Berlin’de tanıttı ve tanıtımın olduğu etkinlikte en iyi üç icattan biri olarak onurlandırıldı.Yenilikçi ve modüler tasarıma haiz Lenco MD’nin üstünde boş iki tane kullanıma hazır giriş bulunuyor. Bu girişler, tak kullan özelliğe haiz ve mikrofon ya da kablosuz hoparlör benzer biçimde geliştirmeler yapmanıza olanak sağlıyor. Ürün hemen hemen geliştirme safhasında olsa da, ileride kullanıcılar tarafınca istenildiği benzer biçimde şekillendirilebilen ve paylaşılabilen pikap çalarlar olması umuluyor. Oldukça etkisinde bırakan olan bu düşünce, işlevsel olacağının da garantisini veriyor.
 
İş Fikri 5:Artırılmış Gerçeklik Teknolojisine Haiz Motorcu Kaskı

Hayatınızda birazcık da olsa “Iron Man” teknolojisi katmak isteyen bir motorcu iseniz, akıllı kask sistemleri geliştiren Jarvish şirketi arzunuzu gerçeğe dönüştürebilir. Kickstarter’da kampanyası başlatılan Jarvish X ve X-AR kaskları, sesli denetim, dahili hoparlör, ses önleyici teknoloji ve yalnız daha pahalı olan Z-AR ile sunulan navigasyon detayları benzer biçimde birçok özelliği hayatınıza sokacak. Tüm bu özellikler, koruyucu, karbon fiber araç-gereç ile üretilen bir kaskın içinde sizi bekliyor.Geliştirilen en yüksek teknolojili bu kasklar, Amazon’un Alexa’sı, Apple’nı Siri’si ve Google Assistan’ı benzer biçimde mevcud suni zekalara da sesli komut ile bağlanabiliyor. Adım adım navigasyon sistemi de sesli denetim ile kullanılabildiği benzer biçimde, trafik ve hava durumu da ister sesli isterseniz de hem sesli hem de görüntülü olarak size hizmet veriyor. Dahası, 2K çözünürlüğe haiz kamerası, isterseniz yolculuğunuzu kaydetmenize, isterseniz de canlı olarak toplumsal medyada yayınlamanıza izin veriyor.
Kesinlikle okuyun: Artırılmış Gerçeklik Nedir? Nerelerde Kullanılır?
 
İş Fikri 6: 4 Eksenli Robotik Kamera Asistanı

Eğer daha iyiyi hedefleyen bir fotoğrafçıysanız ya da video çekmek hobiniz ise, aradığınız yeniliği bulmuş olabilirsiniz. Rhino’nun ARC 2 adını verdiği bu yeni aleti, otomatikman odaklayan, yön veren, kameranın zoom yapmasını ve gerektiğinde hareket etmesini elde eden robotik bir kutu olarak tanımlanabilir. Zekice tasarlanan yazılımı yardımıyla, aygıt istediğiniz hareketleri ardı ardına yaparak tam anlamıyla otomatik bir halde çalışıyor.Kickstarter’daki proje sayfasında “Film yapımcıları olarak yaptığımız işi incelediğimizde, onlarca değişik şeyle uğraştığımızı farkettik.” diyen Rhino’nun yaratıcısı, belgesel, mülakat, düğün ya da YouTube videoları için birçok değişik teknik kullandıklarını dile getiriyor. Rhino ARC 2’nin yaratılma amacı ise, yapımcıların kamera hareketlerini bir kenara bırakıp anlattıkları hikayeye odaklanmalarını sağlamak.
 
İş Fikri 7: Astronomik Masa Süsü

2016 senesinde Clemens Steffin “Küredeki Evren” adlı projesini Kickstarter’da başlatarak lazer ile muhteşem şekilde konumlandırılan noktalar vasıtasıyla ve her bir noktanın bir galaksiyi temsil etmiş olduğu küreyi tanıttı. Steffin’in sonraki projesi ise, evimiz olan Samanyolu galaksisi ve galaksideki her bir güneş’i simgeleyen noktaları barındıran küresi oldu. Steffin şimdi ise, gökyüzünün dünyamızdan görünmüş olduğu halini masamıza taşımak için kolları sıvadı. Bu yeni proje ile yaratıcısı insanlara 88 takımyıldızını öğretmeyi de amaçlıyor.Çocukken öğrenmeye çalıştığımız bu takımyıldızlarından en iyi ihtimalle 3 ya da 4 tanesini hatırlayabildiğimizi belirten Steffin, derhal her insanın bu bilgiye haiz olmak isteyeceğini iddia ediyor. Steffin: “Eşimle gökevi gezimiz esnasında Dr. Susanne Hoffmann ile tanıştık. Gökbilimci olan Hoffmann, takımyıldızları üstüne uzmanlaşmış. Hayata geçirmek istediğimiz bu fikirden oldukça etkilenen Dr. Susanne Hoffmann, bizim için tasarımı yapmayı kabul etti.” sözleriyle projenin temellerini söyledi.
 
İş Fikri 8: Hafifçe Taşınabilir Iskemle

Kamp sandalyeleri ikiye ayrılır. Büyük, hantal fakat kolay kurulanlar ve ufak, hafifçe ve kurulumu insanı çileden çıkaranlar. İki tür sandalyenin de kendine özgü avantajları olsa da, iki tarafın en iyi özelliklerini barındıran bir seçenek olmaması üzücü bir durum. Kısaca, ya ufak ve her açıp kapattığınızda sizi uğraştıran bir iskemle kullanmalısınız ya da kolayca kurabileceğiniz fakat sırtınızda yük olacak bir iskemle seçmelisiniz.Eğer bugüne dek hem hafifçe hem de kolay kuruluma haiz bir seçenek beklediyseniz, sonunda isteğinize kavuşabileceksiniz. Doğal olarak eğer BIP’nin yaratıcaları projelerini hayata geçirebilirlerse. Bu ürün, birkaç saniye içinde kurulabilen akıllı tasarıma haiz bir kamp sandalyesi. 2,5 kilogramın altında ağırlığa haiz BIP, 130 kilogramdan fazlasını da taşıyabiliyor.
 
İş Fikri 9: Otomatik Göz Testi

ABD Birleşik Devletleri’ndeki Amerikan Optometri Akademisi tarafınca piyasaya sürülen Optometri ve Vizyon Bilimi dergisindeki makaleye bakılırsa; her 90 kişiden birinde, gözlük yardımı ile ortadan kaldırılabilecek bir görme bozukluğu bulunuyor. Bu durumdaki birçok insan için ise teşhis konulmamış vaziyette. Her neyse ki EyeQue Visioncheck, bu soruna el attı. Aygıt, rahat bir aparat, akıllı telefon ve telefon için geliştirilen uygulama ile, kullananların göz sağlıklarını denetim edebiliyor. EyeQue’nun teknoloji sorumlusu John Serri, “Yakın süre ilkin, dünyada birçok insanoğlunun gözlük kullanmaya ihtiyacı bulunduğunu fakat gerek maddi durumları, gerekse yaşadıkları yer itibari ile göz muayenesi olamadıklarını farkettik.” sözleriyle, cihazlarına olan ihtiyacı belirtti. Akıllı telefonların gelişmesi ve derhal hepimiz tarafınca kullanılabilir hale gelmesi yardımıyla, yaratıcı ekip uygun fiyatlı bir göz testi için yol bulabileceklerini görmüş oldu. EyeQue ile göz sağlığınızı kontrol etmek için, ufak bir mikroskobu telefona bağlayıp kırmızı ve yeşil çizgileri dizmek için dokunmatik ekranı kullanmanız kafi. Bu sayede uygulama sapmaları değerlendirerek görüşünüzde miyop yada hipermetrop benzer biçimde problemler olup olmadığını belirleyebiliyor. Her testin arkasından görüşünüzü derecelendiren uygulama, önceki kontrol neticeleri ile karşılaştırmanıza da olanak veriyor.
 
İlginizi çekebilir
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ürünleri

Evde Çevirmenlik Meydana getirecek Dostlar Arıyoruz!

100.000 TL Paranız Olsa Iyi mi Yatırım Yapardınız? Derhal Deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir