5 adımda daha süratli Windows 10

Windows 10 işletim sisteminde birçok kullanıcı sistem performansı mevzusunda fazlaca ciddi problemler yaşamaktadır.Bu sorunların çözümü için Windows 10 işletim sisteminde tekrardan yapılandırma ayarı oluşturacağız.Bu ayarlamalar yardımıyla Windows 10 işletim sisteminiz fazlaca daha emin ve süratli bir halde çalışacaktır.Windows 10 işletim sistemini hızlandırmak için aşağıdaki 6 adımı uygulayabilir ve daha süratli bir sisteme haiz olabilirsiniz.
 
Ek olarak Windows 10 işletim sisteminizi gözle görülür bir halde hızlandırmak istiyorsanız aşağıdaki yayını ziyaret etmenizde yarar var.
 
> Windows 10 işletim sistemini hızlandırma
 

Windows 10 güncelleştirmesiyle %100 disk kullanımı çözümü giderildi.

 

Windows 10, 10 Mayıs 2020 güncelleştirmesiyle birlikte işletim sisteminin HDD depolama birimlerinde yaşamış olduğu %100 disk problemininin çözümünü sundu. Windows Search hizmeti (dizin arama/oluşturma) meydana getirilen çeşitli iyileştirmeler sonucunda HDD depolama birimine yüklü olan Windows 10 işletim sistemi artık %100 disk kullanımı çözümü yaşamadan çalışabilecek.
 
Bununla beraber Windows Search özelliği ek olarak işletim sisteminin kullanıcı tarafınca etkin olarak kullanıldığı vakit diliminde arka planda emek vererek %100 disk kullanım sorununa sebebiyet vermeyecek. Bununla beraber meydana getirilen açıklamalara gore Windows 10 işletim sisteminde daha çok iyileştirmelerin yayımlanacağı belirtiliyor.
 

1. GÜÇ SEÇENEĞİNİ DEĞİŞTİRİN

 

Windows 10 işletim sisteminizin güç seçeneğinde herhangi bir değişim yapmadıysanız bu özellik varsayılan durumundadır.Şu demek oluyor ki güç seçeneğiniz “Güç tasarrufu” modundadır.Bu modda bilgisayarınız tam verimli çalışmaz.Bundan dolayı bilgisayarınızın sistemi pilin acele bitmemesi için ayarlanmıştır.Sadece bu ayar sisteminizin yavaş ve düşük performansta çalışmasına sebep olmaktadır.

 

Güç ayarlarınızı “Yüksek performans” seçeneğine getirin.Bu seçeneğe Denetim Masası yada sağ alttaki güç simgesinden ulaşabilirsiniz.

2. BAŞLANGIÇ PROGRAMLARINI AYARLAYIN

 

Bilgisayarınız ilk açıldığında arka planda birçok programı birden çalıştırmaya adım atar.Bu durum sistemin üstünde fazlaca büyük bir ağırlık oluşturur.Bu yüzden bilgisayarınız ağırlaşır ve yavaş çalışmaya adım atar.Durumun önüne geçilmesi için bilgisayarınızdaki gereksiz başlangıç programlarını kapatın.Böylece bilgisayarınızda ilk açılışta kullanmayacağız sadece sistem üstünde fazlaca büyük tesiri olan programları kapatıp başlangıç hızını arttırabilir ve sistemin üstündeki ağırlığı azaltabilirsiniz.

 

Bu işlem için Vazife Yöneticisi‘nden Başlangıç sekmesini açmanız lazım.Buradan kullanmayacağınız sadece bilgisayar açılışında sisteme büyük tesiri olan programları dönem dışı bırakabilirsiniz.

 

[  Ses servislerini devre dışı bırakmayın.  ]

3. WİNDOWS İPUÇLARI YARDIMINI DEVRE DIŞI BIRAKIN

 

Windows 10 işletim sistemi kullanıcının işini kolaylaştırmak ve kullanıcıya destek olmak için bildirim kutusunda çeşitli ipucuyla kolay erişim imkanı sağlar.Sadece bu özellik nispeten kaynak kullanımına sebep olur.Bundan dolayı Windows 10 bu özellik için kullanıcının hareketlerini takip eder.Bu yüzden Windows 10 işletim sistemini hızlandırmak için bu ayarı dönem dışı bırakmamız yararlı olabilir.

 

1.ADIM: Windows arama kutusundan yada başlat sembolüne sağ tıklayarak Ayarlar‘ı açın.Sistem sekmesine tıklayın.

2.ADIM: Sol kısımdan Bildirimler ve eylemler‘e tıklayın.Windows kullanırken ipuçları,bilgiler ve tavsiyeler alın işaretli kutunun işaretini kaldırın.

4. WİNDOWS 10’U YENİDEN YAPILANDIRMA VE BAKIM/ONARIMI

 

Windows 10 işletim sisteminizi hızlandırmak için belirli zamanlarda bakım onarım işlemlerini tekrarlamanız gerekmektedir.Ek olarak Windows 10 işletim sistemi,mahalli disk üstünde devamlı olarak dizin oluşturup yazma işlemi gerçekleştirir.İşletim sisteminizi hızlandırmak için dizin oluşturma servislerini kapatmanız ve işletim sisteminizi periyodik olarak onarmanız gerekmektedir.Bu işlemlerin {nasıl} yapıldığını daha önceki bir yayında anlatmıştık.%100 Disk kullanımı çözümü ve çözümü yayınına giderek bu servislerin {nasıl} kapatılacağını ve bilgisayarınıza bakım/onarımın {nasıl} yapılacağını öğrenebilirsiniz.

 

👉 %100 Disk kullanımı çözümü ve çözümü yayınına gitmek için buraya tıklayın

 

5. WİNDOWS DEFENDER YAPILANDIRMASI

 

Windows 10 işletim sisteminde Windows Defender koruması bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olmaktadır.Windows Defender yazılımı Exploit Protection koruması yardımıyla bilgisayarınızda bir uygulama daha çalıştırılmadan taratılır.Sadece bu işlem bilgisayarınızı ciddi anlamda yavaşlatır.Bu özelliği kapatarak sisteminizin üstündeki ağırlığı azaltabilir ve bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.Exploit Protection hususi durumunun kapatılması nispeten güvenlik zaafına sebep olsa da bilgisayarınızın hızlanması için fazlaca mühim bir adımdır.Exploit Protection hususi durumunun {nasıl} kapatıldığını daha ilkin Windows 10 işletim sistemini hızlandırma yayınında anlatmıştık.Isterseniz o yayına giderek Exploit Protection hususi durumunu kapatabilirsiniz.

 

👉 Windows 10 işletim sistemini hızlandırma yayınına gitmek için buraya tıklayın

 

Post Views:
620

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.