%100 CPU kullanımı çözümü ve çözümü

Windows 10 kullanıcılarının en oldukça karşılaşmış olduğu sorunlardan biri de %100 cpu kullanımıdır. İster masaüstü ister dizüstü bilgisayar olsun neredeyse hepimiz %100 cpu kullanımı sorununu Windows 10 işletim sisteminde yaşamıştır. Son aşama yaygın olan bu probleminin çözümüyse oldukça kolaydır. Sadece bu kolaylık kullanıcının aletine nazaran değişkenlik izah edebilir.
 
%100 cpu çözümü ve çözümü
%100 cpu kullanımı sorununu yaşıyorsanız belli başlı birkaç yanlıştan birini yapıyor olabilirsiniz. Bu hatalar, bilhassa eski olan yada eski teknolojiyle geliştirilen donanımı kullanan ve Windows 10 işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlarda oldukça çok karşılaşılan bir durumdur.
Aşağıda başlıklar halinde sıraladığımız hatalar ve çözüm metotlarına bakınız. Buradaki çözüm yolları %100 cpu kullanım sorununuzu çözebilir. Bununla birlikte bilgisayarınızda aşağıdaki başlıkların altında yazan yanlışlardan bazılarını yapıyor olabilirisiniz.
 

Güç kaynağınızı deneyin

Dizüstü yada masaüstü bilgisayar kullanıyor olmanızın bir önemi yok. Eğer Windows 10 işletim sistemini kullanıyorsanız güç deposu sebepli cpu çözümü yaşıyor olabilirsiniz. Arızalı bir güç kaynağınız var ise yada güç kaynağınızın kablosu arızalıysa bu durum %100 cpu kullanımı sorununa sebep olabilir. Şu sebeple arızalı bir güç kaynağıyla çalışan bilgisayar, gücü korumak için otomatikman CPU biriminin tamamını kullanmaz. Bu durumda CPU birimi tam güçle çalıştırılmaz. Bu birimin tam güçle çalıştırılmaması %100 cpu kullanımını sorununu oluşturur.
Pilinizin arızalı olup olmadığını idrak etmek dizüstü bilgisayarlarda son aşama basittir. Güç kablosunu bilgisayarınızdan çıkartın. Sonrasında sağ alt köşeden pil simgesine tıklayın. Peşinden Pil Ayarları‘na gidin. Oradan Güç ve Uyku sekmesine gidin. Peşinden Ek güç ayarları kısmından Yüksek Performans‘ı seçin. Vazife yöneticisini çalıştırın. Sonrasında Performans sekmesinden CPU kullanımını izleyin. Eğer eskisi benzer biçimde %100 kullanım oranını göstermiyorsa güç kaynağınız arızalıdır. Şu demek oluyor ki yaşadığınız bu problem güç kaynağınızdan meydana gelmektedir. Bu durumda yeni ve düzmece olmayan bir güç deposu satın almanız gerekmektedir.
Masaüstü bilgisayarlarda güç kaynağını kaldırmak ve yerine başka bir güç kaynağını tecrübe etmek daha zahmetlidir. Bu yüzden masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız güç kaynağını değiştirmeden ilkin ilk olarak alttaki başlıkları deneyin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Windows 10 yüksek bellek kullanımı sorunu ve çözümü


 
SysMain’i dönem dışı bırakın (Superfetch)
İşletim sistemi kaynaklı performans sorunlarının neredeyse hepsinde bu başlığı gerek WEBDE DESTEK gerekse öteki tüm sitelerde görmüşsünüzdür. Windows 10 işletim sisteminin bu hizmeti hakkaten de performans yitirilmesine sebep olabiliyor.
Windows işletim sisteminizde SysMain (eski adıyla Superfetch) isminde bir hizmet etkin olarak iş yapmaktadır. Bu, bir vakit sonrasında kullanılmayan belleğinizin neredeyse tamamını kullanır. Bilgisayarınızı ölü bir hale getirebilir. Bu hizmet, bilgisayarınızdaki uygulamaların oldukça daha süratli çalıştırılmasını (açılmasını) sağlar. Uygulamaları çalıştırılmaya hazır bir halde bekletir. Bu hizmeti ilkin kapatıp sonrasında dönem dışı bırakmak bilgisayarınızı hızlandırabilir.
SysMain, doğrusu Superfetch hizmetini dönem dışı bırakmak için Vazife Yöneticisini açın. En üstteki kısımdan Hizmetler‘e tıklayın. Peşinden sol alttaki Hizmetleri Aç butonuna tıklayın. Burada SysMain‘i bulun. Sağ tıklayıp Özellikler‘e tıklayın.
Alt kısımdan Durdur butonuna tıklayın. Sonrasında üst kısımdan açılır kutudan Dönem dışı seçeneğine tıklayın. Uygula/Tamam butonuna tıklayın.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Windows 10 başlangıç şifresini kaldırma


 

Güç planını sıfırlayın
Bilhassa Windows 10 işletim sistemini kullanan eski cihazların güç seçeneklerinde değişikliğe gitmek yada ince ayarlamalar yapmak %100 cpu kullanımına sebep olmaktadır. Eski cihazlar güç seçeneklerindeki değişikliklere karşı son aşama hassastır. Bu yüzden bilgisayarınızdaki güç planını sıfırlamanız gerekebilir.
Güç planını sıfırlamak için sağ alttaki pil simgesine sağ tıklayın. Güç seçenekleri‘ne tıklayın. Dengeli seçeneğini işaretli hale getirin. Peşinden Dengeli güç seçeneğine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki görselde de görünen pencere açılacaktır. Bu pencerede Bu plan için varsayılan ayarları geri yükle seçeneğine tıklayın.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

5 adımda daha hızlı Windows 10


 
Üçüncü taraf anti virüs yazılımları
Üçüncü taraf anti virüs yazılımları yüksek oranlarda cpu kullanabilirler. Bu durum bilgisayarınızda %100 cpu kullanımı çözümü olarak baş gösterir. Bilgisayarınızdaki anti virüs programını kaldırın. Merak etmeyin Windows Defender sizi korumak için kafi olacaktır. Hatta Windows Defender’ı kullanırken denetim akış koruması hususi durumunu de dönem dışı bırakabilirsiniz.
[ Denetim akış koruması özelliğini nasıl kapatacağınızı öğrenmek için buraya tıklayın ]
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Bilgisayarın ısınma sorunu ve çözümü


 
Muntazam olarak çalışmayan hizmetlerdeki hataları belirleyin
Bu, Windows 10 işletim sisteminde yaşanmış olan %100 cpu kullanım problemininin çözümü için en karmaşık çözüm yoludur. Sadece en etkili çözüm yönetimi de bu başlık altında belirtilmektedir. Şimdi sizlerle beraber Windows hizmetlerinde muntazam çalışmayan hizmeti tespit edeceğiz. Muntazam çalışamayan hizmetler de %100 cpu kullanım sorununa sebep olurlar.
İlk olarak Win + R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır penceresine erişin. Karşınıza çıkan ufak pencereye “eventvwr” yazın ve Tamam‘a tıklayın. Böylece Vaka görüntüleyicisi penceresine ulaşmış olduk. Bu pencerenin sol tarafındaki menüden Hizmet Günlükleri > Microsoft > Windows > WMI-Activity > Operational yolunu takip edin.
Aşağıdaki görselde gözüktüğü benzer biçimde en üstteki hataya tıklayın. Sonrasında görselde de görünen kırmızın okun işaret etmiş olduğu İstemcilİşlemKimliği numarasını bir yere not edin.

Vazife yöneticisi‘ni açın. Hizmetler sekmesine gidin. Burada listelenen PID‘e tıklayın. Böylece tüm hizmetler azdan oldukça yada çoktan aza nazaran sıralanacaktır. Sonrasında İstemcilİşlemKimliği bölümünde yazan PID numaralı hizmeti bulun. Bu hizmet, işletim sisteminizde muntazam bir halde çalışmamaktadır. Bu yüzden tekrardan kurulum, sürücü güncelleştirmesi gerekebilir. Yada tüm bunların haricinde hizmete sağ tıklayıp durdur seçeneğini kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki görselde 2864 olarak görünen İstemcilİşlemKimliği bir örnektir. Sizin bilgisayarınızda değişik hizmetler muntazam çalışmıyor olabilir. Bu yüzden görünen sayıda değişik olacaktır.
 
Bu içerikten daha fazlası için sitemize üye olabilir ve aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili Topluluk sayfasından mevzu açabilir yada mevcud mevzudan faydalanabilirsin.
🚩 İlgili Topluluk sayfasına göz at
Microsoft’un sitesindeki çözüme göz at

Post Views:
1.036

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top